Domy na sprzedaż

Justyna OcimekCiekawy okres w związku ze zmianami, jakie zapowiadają się w kwestii VAT-u od materiałów budowlanych, przypada na przełom obecnego i przyszłego roku. Aktualna sytuacja sprawia, że niektórzy, by liczyć na zwrot pieniędzy w ramach tzw. ulgi budowlanej powinni pośpieszyć się z rozpoczęciem budowy domu, natomiast inni – wręcz przeciwnie – im opłaca się poczekać do nowego roku.

Równolegle od początku roku zaczną obowiązywać dwie nowe regulacje – w podatkach zniknie prawo do odzyskania VAT-u za materiały budowlane, a jednocześnie zacznie obowiązywać nowy rządowy program pomocy na rynku mieszkaniowym pt. Mieszkanie dla Młodych.

Jeśli nie ukończyliśmy 36 lat, nie mamy własnościowego mieszkania i zamierzamy zbudować swój pierwszy dom, to będziemy kwalifikować się do wsparcia w ramach nowego państwowego programu. Wtedy takie osoby, które rozpoczną budowę domu dostaną zwrot części pieniędzy z VAT-u za materiały budowlane. W ich przypadku wygasająca ulga będzie nadal obowiązywać. I tylko te osoby nie będą musiały się spieszyć.

Wszyscy pozostali, którzy chcą uzyskać zwrot z VAT-u, będą musieli się pospieszyć. Do odzyskania jest ponad 34 tys. zł, więc zapewne warto podjąć taką decyzję jak najszybciej.

Jeśli planujemy budowę domu, a nie obejmuje nas program Mieszkanie dla Młodych jak najszybciej należy uzyskać pozwolenie na budowę i zakupić materiały budowlane, pamiętając by jeszcze przed końcem roku uzyskać na nie fakturę od sprzedawcy.

Trzeba pamiętać, że państwo nie zwróci pieniędzy za wszystkie materiały. Zwrot różnicy między stawką 23 a 8 proc. VAT, dotyczy tylko tych materiałów, które po 1 maja 2004 roku zostały obłożone wyższą stawką np. płytki ceramiczne, cegły, gips czy cement (wykaz wszystkich produktów, które jeszcze obejmuje ulga można znaleźć na stronie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej). To powoduje, że mimo, iż zima nie jest najlepszym okresem, by rozpoczynać budowę, warto przynajmniej rozpocząć ją formalnie.

Dla spóźnialskich jest jeszcze ‘wyjście awaryjne”. Państwo, likwidując ulgę budowlaną, zachowało najniższą 8 – procentową stawkę VAT za same usługi budowlane. Można to wykorzystać płacąc rzeczywiste 8 proc. VAT od materiałów budowlanych, jeśli budowę domu zlecimy firmie, która płaci VAT i kupione materiały zostaną uwzględnione na jednym zbiorczym rachunku, który wystawiony zostanie nam za budowę. W takim przypadku koszt materiałów będzie taki sam, jak w momencie obowiązywania ulgi budowlanej. Fiskus w przypadku zakupu przez firmę materiałów do ich późniejszego użycia przy budowie potraktuje to jako jedną usługę, obłożoną 8 proc. VAT-em.

Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto dobrze przeanalizować koszty. Powszechnie uważa się, że budowa tzw. systemem gospodarczym, czyli na własną rękę jest tańsza. Należy więc zrobić symulację kosztów, zapoznać się z ofertą firm budowlanych, by uzyskać pewność, że ze względu na 8 proc. VAT opłaca nam się taką zatrudniać

Na pewno obecny czas jest ogólnie dobrym okresem, by rozpocząć budowę. Nie powinno być problemu ze znalezieniem nie wymagającej cenowo ekipy budowlanej. Oprócz tego na rynku w tym roku panuje zastój a zleceń jest dużo mniej niż w latach ubiegłych. W związku z tym tzw. robocizna nie powinna być droga. Spadły również ceny materiałów budowlanych (o kilka procent średnio w porównaniu do roku ubiegłego). Obecnie też, dzięki niskim stopom procentowym, łatwiej o tańszy kredyt. Wszystko to sprawa, że inwestycja w postaci budowy domu jest obecnie łatwiejsza, niż w latach ubiegłych.


Justyna Ocimek / Dział Analiz WGN

Comments are closed.

WGN - Nieruchomości sp. z o.o., ul. Ruska 22, 50-079 Wrocław, tel. 71 377 84 00