Domy na sprzedaż

Piękny widok z okna to, oprócz standardu wykończenia, jedna z kluczowych spraw w przypadku nieruchomości z wyższej pułki. Za wspaniały krajobraz płaci się naprawdę dużo, czasem wielokrotność przeciętnych cen w danej okolicy.

Lista najlepszych krajobrazowo lokalizacji w Polsce jest oczywiście znana. Należą do niej bez wątpienia: wybrzeże bałtyckie, Mazury oraz lokalizacje górskie – w Tatrach, Bieszczadach i Sudetach. Także duże miasta premiują wspaniały widok z okna co oznacza, albo widok na piękną zabudowę zabytkowych centrów, albo mieszkanie na wyższych kondygnacjach z widokiem na panoramę miasta.

Czy warto inwestować kilka milionów złotych w piękną lokalizacje? Z analiz zmian koniunkturalnych na rynku mieszkaniowym wynika, że spadkowi wartości opierają się właśnie najbardziej prestiżowe, najlepiej położone nieruchomości. One zawsze cieszą się wzięciem, mają też ogromny potencjał inwestycyjny – zarówno komercyjny, jak i mieszkaniowy.

Mazurskie jeziora
Na tle wyżej wymienionych lokalizacji rejon Mazur wypada jeszcze dosyć atrakcyjnie i przystępnie cenowo. 40 – metrowy, drewniany domek letniskowy oddalony o około 150 metrów od jeziora Symsar (6 km od Lidzbarka Warmińskiego) to wydatek 60 tysięcy złotych. Ceny jednak rosną im bliżej linii brzegowej. Za 60 metrowy dom z dostępem do brzegu Jeziora Spychowskiego (działka z własnym pomostem) jeden z oferentów oczekuje już ponad 400 tys. zł, co daje stawkę w wysokości blisko 7 tys. zł za metr. Drewniany domek letniskowy w Ełku (80 mkw.) będzie nas kosztował natomiast około 350 tys.

Rozstrzał cenowy gruntów jest spory. Działkę z własną linią brzegową można mieć już za kilkadziesiąt złotych od metra, jednak najbardziej atrakcyjne grunty, z planem miejscowym pozwalającym na inwestycje komercyjne i mieszkaniowe potrafią kosztować po kilkaset złotych za metr. Dla przykładu – cena ofertowa za teren o powierzchni 10158 m2 z bezpośrednim dostępem do jeziora Święcajty, wynosi blisko 2 mln zł, czyli 200 zł za metr.

W górach
Najlepsze lokalizacje to oczywiście znane kurorty: Zakopane, Karpacz, Wisła itp. i nieruchomości z widokiem na szczyty górskie. W Zakopanem czy Karpaczu ceny takich apartamentów zaczynają się od minimum 8 – 9 tys. zł za metr.

108

Nad morzem
Apartamenty z tarasem nad samym Bałtykiem kosztują minimum 8 – 10 tysięcy/ mkw. Średnie ceny to jednak kilkanaście tysięcy. Kilka przykładów: 18 tysięcy od metra to cena ofertowa nadmorskiego apartamentu w Mielnie, z widokiem na morze i tarasami. Za 21 tys./ mkw. można nabyć mieszkanie w wieżowcu Sea Towers w Gdyni. Własne 90 mkw. to wydatek około 2 mln zł. Za 3 mln zł może zamieszkać w 100 – metrowym apartamentowcu w Świnoujściu, oczywiście z tarasem z widokiem na morze.

Duże miasta
Jedna z ofert WGN to mieszkanie na samej płycie wrocławskiego rynku. Cena? 14 tys./ mkw. Tego typu stawki są przeciętne dla najlepszych lokalizacji na starówkach, a więc z widokiem na piękne fasady kamienic, czy zabytki. Gruntownie wykończone mieszkania na krakowskim Kazimierzu mogą kosztować powyżej 20 tysięcy. Jeśli ktoś chciałby podziwiać zabytki starego miasta w Gdańsku musi się liczyć z wydatkiem przynajmniej 10 tys. zł za metr. Nieco tańszy jest Poznań. Tu ceny w zabytkowym centrum zaczynają się od około 7,5 tys. zł.

Jeśli ktoś marzy o komforcie spoglądania z góry na panoramę Warszawy, musi dysponować znacznie większymi środkami. Przykładowo – za 78 – metrowy apartament na 8 piętrze wieżowca Cosmopolitan trzeba zapłacić blisko 2,6 mln zł (ponad 33 tys./mkw.) W tej cenie można korzystać nie tylko z mieszkania ale i dodatkowych udogodnień luksusu; więc usług concierge, całodobowej recepcji, strefy relaksu z fitness, siłownią, basenem, klubem itp.

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN

Comments are closed.

Previous Post
«

WGN - Nieruchomości sp. z o.o., ul. Ruska 22, 50-079 Wrocław, tel. 71 377 84 00