Domy na sprzedaż

Moneta najnowszeJeżeli ukończyliśmy już 36 lat a chcielibyśmy wybudować dom, warto zastanowić się nad tym, czy opłaca się budować go we własnym zakresie. Państwo nie oferuje już bowiem zwrotu części VAT za materiały budowlane, gdyż ulga ta wygasła w zeszłym roku i w chwili obecnej dotyczy jedynie uczestników programu Mieszkanie dla Młodych. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest wynajęcie firmy budowlanej, dzięki której na pewnych rzeczach można zaoszczędzić.

Na wstępie przypominamy, iż zgodnie z nowymi przepisami, w chwili obecnej za materiały budowlane nie przysługuje zwrot części VAT. Według tego, gdy rozpoczniemy budowę domu i kupimy niezbędne materiały budowlane, zapłacimy za nie 23.procentowy VAT. Maksymalna kwota zwrotu, jaką moglibyśmy odzyskać wynosi ponad 34 tysiące złotych, a więc warto włożyć wysiłek w ich pozyskanie.

Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie firmy budowlanej, która płaci VAT.
Zgodnie z obowiązującym prawem tzw. usługi budowlane nadal są objęte stawką 8 % VAT A więc żeby zapłacić mniejszą kwotę podatku, musimy zlecić takiej firmie zarówno budowę nieruchomości, jak również zakup wszelkich materiałów budowlanych. W takiej sytuacji firma kupi materiały, odliczy 23 % VAT, zaś nam wystawi jedną zbiorczą fakturę, zawierającą cenę zakupionych materiałów, ale już z 8 % VAT.

Warto podkreślić, że ta sama zasada dotyczy nie tylko tych osób, które chcą wybudować dom, ale również tych które jedynie chcą dokonać remontu. W ubiegłym roku Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że zakup oraz montaż szaf wnękowych w mieszkaniach powinny zostać objęte preferencyjną stawką 8 % VAT. Decyzja ta otworzyła furtkę do tego, aby móc płacić 8 % VAT jeśli wynajmiemy firmę, żeby na przykład kupiła i zamontowała nam panele podłogowe.

ID-10060121
Czy więc ilość remontów wykonywanych przez firmy zwiększy się? Z pewnością z takiej możliwości skorzysta wiele osób. Oszczędność trzeba jednak dobrze wykalkulować, gdyż koszt remontu musi być na tyle niski, aby wykonanie go przez firmę było opłacalne. Analitycy rynku budowlanego nie spodziewają się wzrostów cen usług, przynajmniej w pierwszych miesiącach.
Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że w późniejszym czasie ceny usług budowlanych zaczną powoli rosnąć.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Comments are closed.

WGN - Nieruchomości sp. z o.o., ul. Ruska 22, 50-079 Wrocław, tel. 71 377 84 00