Domy na sprzedaż

f_ (217)Drewniane domy z prefabrykatów, pomimo że wciąż mało popularne, przekonują do siebie coraz więcej osób. Ich budowa jest niemal ekspresowa, co osoby decydujące się na budowę doceniają w bardzo dużym stopniu. Fakt, że powstaje coraz większa ilość domów budowanych tym sposobem sprawił, że zaczęły one zyskiwać coraz większą popularność i przekonywać do siebie większą ilość prywatnych inwestorów.

Gdyby spojrzeć na dom z prefabrykatów, to na pierwszy rzut oka nie różni się on niczym od zwykłych, popularnych w Polsce domów murowanych. Dom wygląda po prostu, jakby został elegancko wykończony drewnem z zewnątrz. Tymczasem drewno stanowi podstawowy materiał budulcowy używany przy tworzeniu tego typu konstrukcji.

Co więcej, domy prefabrykowane nie powstają, jakby można się było spodziewać, na naszych działkach. Poszczególne elementy domu tworzone są w fabrykach, a następnie dostarczane są na teren budowy i tam montowane w jedną całość. Taki proces budowy sprawia, że domy prefabrykowane budowane są w dość krótkim czasie. Jest to niewątpliwie dużym plusem dla osób, które chcą się czym prędzej wprowadzić i urządzić nowy dom.

Wiele osób w dalszym ciągu obawia się jednak, że domy prefabrykowane, nie budowane według polskiego „murowanego” standardu, są nietrwałe. Nic bardziej mylnego, o czym przekonuje się coraz więcej zadowolonych posiadaczy tego typu nieruchomości.

Jakie więc są zalety domów prefabrykowanych?
Największą zaletą tego typu domów jest zdecydowanie krótki czas budowy. Wszystkie elementy powstają w fabrykach w około 2-3 dni. Później należy je dowieźć na teren działki i tam rozpocząć proces montażu, który jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku, gdybyśmy chcieli stawiać dom w tradycyjnej technice.

105

Kolejną zaletą jest fakt, że inwestor nie musi koordynować procesu powstawania domu. Z racji tego, że poszczególne elementy muszą pasować do siebie idealnie i domy tworzone są w fabrykach, specjaliści dbają o to, by jeszcze przed opuszczeniem fabryki wszystko zostało wykonane perfekcyjnie. Dzięki temu gdy dom dojedzie na działkę pozostaje tak naprawdę jego złożenie w jedną całość. W tradycyjnym budownictwie natomiast często dochodzi do błędów w budowie, pomyłek podwykonawców czy użycia niewłaściwych materiałów, co generuje zwiększone, dodatkowe koszty budowy.

Taki proces tworzenia domu wiąże się z kolejną zaletą. Nasza działka pozostaje w nienaruszonym niemal stanie. Jedynie na etapie składania domu wszystkie elementy są na nią zwożone, jednak z racji tego, że są one już gotowe, nie będą zaśmiecać naszej posesji. Tymczasem w tradycyjnym budownictwie musimy liczyć się z koniecznością składowania materiałów budowlanych oraz różnego typu urządzeń na naszej działce. Później, gdy etap budowy zostanie zakończony, będziemy musieli liczyć się z koniecznością gruntownego sprzątania całej działki, czy to po zbędnych elementach konstrukcyjnych, czy resztach materiałów budowlanych, takich jak niezużyte worki z betonem czy połamane i niewykorzystane cegły albo pustaki.

Dodatkowym plusem jest fakt, że budową naszego domu zajmuje się tylko jedna, wyspecjalizowana firma. To właśnie z nią podpisujemy również umowę. Nie ma zatem konieczności zatrudniania podwykonawców. Jak łatwo się domyślić, eliminuje to również problem, do kogo kierować ewentualne roszczenia. Jeśli bowiem nasz dom tworzyła więcej niż jednak firma, musimy liczyć się z konsekwencjami, jakimi będzie między innymi przerzucanie odpowiedzialności za źle wykonane prace pomiędzy zleceniobiorcami.

Bardzo dużym plusem jest również to, że firma, która podpisze z nami umowę na postawienie domu z prefabrykatów, może również zająć się za nas wszelkimi formalnościami związanymi z budową. Co więcej, może ona pomóc nam również w pozyskaniu kredytu na budowę takiego domu.

Jak więc widać, domy z prefabrykatów mają wiele zalet. Świadomość osób decydujących się na wybudowanie własnego domu z roku na rok zwiększa się w zakresie budownictwa. Dzięki temu na polskim rynku powstaje stale coraz więcej nieruchomości budowanych tą techniką.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Comments are closed.

WGN - Nieruchomości sp. z o.o., ul. Ruska 22, 50-079 Wrocław, tel. 71 377 84 00