Domy na sprzedaż

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości wypoczynkowe? Wzrastający rynek turystyczny w Polsce zdaje się wskazywać na to, że tak. Rośnie baza hotelowa i noclegowa, wraz ze wzrostem liczby gości – nie tylko tych z Polski, ale również z zagranicy.

W 2015 roku w naszym kraju wypoczywało blisko 27 mln turystów, z czego blisko 5,7 mln to turyści zagraniczni. Wynik osiągnięty przez branżę noclegową jest lepszy o 7 proc. w porównaniu do roku 2014.
Najpopularniejsze jest wybrzeże Bałtyku i góry – w szczególności Tatry. Wg GUS w zeszłym roku najwięcej gości przyjęło województwo zachodniopomorskie, gdzie udzielono ponad 12 mln noclegów (o 3,4 proc. więcej niż rok wcześniej). Na drugim miejscu uplasowała się Małopolska z wynikiem blisko 11 mln nocujących, a na trzecim województwo pomorskie, gdzie zanocowało blisko 8 mln odwiedzających.

Wybrzeże Bałtyckie rok rocznie przyciąga rosnącą liczbę gości. Do walorów polskich plaż ponownie przekonali się Polacy, ale jest również coraz więcej odwiedzających z zagranicy. W zeszłym roku w lipcu wykorzystanie bazy noclegowej nad Bałtykiem wynosiło blisko 68 proc. W 2012 roku było to 61 proc. Wśród gości zagranicznych odwiedzających polskie plaże najwięcej jest Niemców, Norwegów i Szwedów oraz Brytyjczyków. Rośnie też liczba Rosjan.
Rosnąca popularność naszego kraju przekłada się na wzrost branży hotelarskiej. W zeszłym roku kategoryzowanych hoteli (wg GUS) było w Polsce 2316, co stanowi wzrost wobec roku 2014 o 3 proc.
Jakie ceny nieruchomości noclegowych?

Wycena takich obiektów uwzględnia nie tylko lokalizację (im bardziej rozpoznawalna i chętniej odwiedzana, tym obiekt droższy). Duże znaczenie ma także rentowność.

Rozpiętość cenowa jest bardzo duża: od kilkuset tysięcy złotych za działkę z domkami kempingowymi do nawet kilkudziesięciu milionów za okazały hotel w dużym mieście bądź w znanym kurorcie wypoczynkowym.

108

Najtańsze są obiekty stare, jeszcze z czasów PRL – pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, dawne sanatoria. Dla przykładu: pensjonat z 1988 r. w miejscowości Łagów w woj. lubuskim, znanej lokalizacji turystycznej nad jeziorami, wyceniono na nieco ponad 1200 zł/ mkw. Podobną stawkę ma pensjonat z Ełku na Mazurach, postawiony w 1980 roku.

Najdroższe z kolei są nowoczesne hotele lub te zlokalizowane w odrestaurowanych obiektach zabytkowych – kamienicach w dużych miastach, pałacach czy zamkach. Tu rząd wielkości cen za całość nieruchomości to kilkanaście milionów złotych. Średnie stawki za metr wynoszą natomiast około 6,5 – 7,5 tys.

Przykładowo – hotel w Karpaczu z udokumentowaną wysoką rentownością wystawiono na sprzedaż za ponad 14 mln zł. Hotel na gdańskiej starówce, zlokalizowany w zabytkowej kamienicy uzyskał cenę ofertową metra kwadratowego w wysokości 27 tys. zł! 15,5 mln zł to z kolei cena za hotel zlokalizowany w zabytkowym zamku rycerskim na Pomorzu – w miejscowości Krąg. 13,5 mln zł oczekuje natomiast jeden z oferentów za sprzedaż hotelu w Wiśle na podhalu, wraz z centrum wypoczynkowo – konferencyjnym.
Pensjonaty są kategoryzowane podobnie jak hotele – gwiazdkami – w zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług. Na podstawie ofert w WGN możemy powiedzieć, że widełki cenowe za tego typu nieruchomości zazwyczaj wynoszą od ok. 800 tys. do kilku milionów złotych. Najdroższe są oczywiście nieruchomości rentowne i stosunkowo nowe, wybudowane w nowoczesnych technologiach. Znaczenie ma rentowność i atrakcyjne położenie, rozumiane nie tylko jako lokalizacja w popularnej miejscowości, ale także ze względu na walory widokowe itp. Stąd najwyższe wyceny nad Bałtykiem uzyskują pensjonaty w bezpośrednim sąsiedztwie morza, a w górach te z widokiem na szczyty.

Wśród ofert WGN ceny nieruchomości typu pensjonat mieszczą się w przedziale od 1000 zł za metr do nawet blisko 7000 tys. Kupno funkcjonującego obiektu pensjonatowego o powierzchni około 1000 mkw. położonego w atrakcyjnej, turystycznej lokalizacji to przeciętny wydatek rzędu 2,5 – 3 mln zł.

Stosunkowo najtańsze pozostają działki rekreacyjne z domkami kempingowymi, czy też gospodarstwa agroturystyczne. Takie nieruchomości zazwyczaj wycenia się na kilkaset tysięcy złotych.

Dział Analiz WGN
Monika Prądzyńska

Comments are closed.

WGN - Nieruchomości sp. z o.o., ul. Ruska 22, 50-079 Wrocław, tel. 71 377 84 00