Domy na sprzedaż

220Choć każdy marzy o domu wolnostojącym, gdzie nikt nie będzie „zaglądał w okna” a zza ściany nie będziemy słyszeli chrapania sąsiada, w praktyce często to mniej komfortowe bliźniaki a nawet szeregówki okazują się mieć wyższą cenę metra kwadratowego. Dzieje się tak dlatego, że częściej powstają w lokalizacjach miejskich, co automatycznie przekłada się na wyższą cenę.

Bliźniak – mówiąc najprościej – to dwa segmenty budynku połączone wspólną ścianą. Najczęściej powierzchnie bliźniaków mieszczą się w górnej granicy 120 – 130 m kw. Dom typu bliźniak jest mniej prywatny niż dom wolnostojący. Decydując się na takie rozwiązanie godzimy się na obecność sąsiada za ścianą i słyszalność odgłosów jego prywatnego życia. Obecnie stosuje się coraz częściej materiały, które wygłuszają a także łączy bliźniaki przez garaże, co minimalizuje słyszalność prywatnych odgłosów. Mimo wszystko jest to jednak mankament. Z kolei za zaletę można uznać, często niższe niż w przypadku domów wolnostojących, koszty ogrzewania.

Szeregowce domy połączone ze sobą w ciągu zabudowy. Są jeszcze mniej wygodne od bliźniaków. Zazwyczaj mają mniejszą powierzchnię ogrodu i nie dają możliwości przejścia na zewnątrz z przodu na tył budynku. Są za to dużo bardziej komfortowe, niż mieszkania w mieście. Domy te mają własny ogród, wiatę, taras itp. Metrażowo są to domy zazwyczaj mniejsze, niż bliźniaki, czyli do około 130 metrów. W Polsce zabudowa szeregowa cieszy się dużą popularnością, co – jak za chwilę zobaczymy – przekłada się na cenę metra kwadratowego.

Teoretycznie najwięcej za metr powinny kosztować domy wolnostojące – jako najwygodniejsze. W praktyce jednak wcale tak nie jest, choć domy często są najdroższe, ale to z racji największej powierzchni.

67

W WGN na rynku wtórnym nie zauważamy większej różnicy w cenie metra tych trzech typów nieruchomości. Średnio w ostatnich dwóch miesiącach – metr kwadratowy zarówno domu wolnostojącego, jak i szeregówki oraz bliźniaka kosztował podobnie – około 2700 zł.

Spore różnice natomiast występują na rynku pierwotnym.
Tutaj to najmniej komfortowe domy w zabudowie szeregowej okazują się najdroższe, biorąc pod uwagę stawkę za metr. Średnia cenowa w ostatnich dwóch miesiącach za szeregówkę w stanie deweloperskim wynosiła w WGN 3500 zł od metra. Za bliźniaki było to 3200 zł, a za domy wolnostojące tylko 2800.

Choć takie dane mogą zaskakiwać, są one zupełnie zrozumiałe, jeśli powiążemy ze sobą kilka czynników.

Po pierwsze – szeregówki są zazwyczaj najmniejsze, a to oznacza, podobnie jak w przypadku kawalerek na rynku mieszkań, że częściej będą miały wyższą stawkę metra (i odwrotnie – duże mieszkania i domy często mają stawkę nieco obniżoną).

Po drugie – bliźniaki a zwłaszcza szeregówki to formy budownictwa domów najbardziej popularne wśród deweloperów, co wiąże się oczywiście z deweloperskimi marżami, ale też z dostępnymi lokalizacjami. Przegląd ofert pokazuje bardzo wyraźnie, że zabudowa szeregowa z rynku pierwotnego dużo częściej niż samodzielne domy występuje w miastach, bądź na ich obrzeżach. Z racji lokalizacji mamy do czynienia też z wyższymi cenami.

Domy szeregowe idealnie nadają się do inwestycji z myślą o kliencie miejskim. Deweloper ogranicza potrzebny metraż gruntu i „kumuluje” klientów, natomiast odbiorca uzyskuje formę pośrednią między samodzielnym domem wolnostojącym a mieszkaniem w mieście. Stąd też wybór lokalizacji – bądź w granicach miast, bądź tuż za nimi. Wszystko to wiąże się z nieco wyższą stawką za metr kwadratowy.

Przykładowe oferty:
1) Bliźniak, okolice Legnicy, 166 m kw. – cena 410 tys., stawka – 2500 zł
2) Bliźniak, Bolesławiec, 120 m kw., – cena 365 tys., stawka – 3000 zł

3) Szeregowiec, Gdańsk, 165 m kw. – cena 530 tys., stawka – 3200 zł
4) Szeregowiec, Legnica, 77 m kw. – cena 260 tys., stawka – 3370 zł
5) Szeregowiec, Wrocław, 150 m kw. – cena 750 tys., stawka – 4800 zł
6) Dom wolnostojący, Piotrków Trybunalski, 135 m kw. – cena 450 tys. zł, stawka: 3300 zł/ m kw.
7) Dom wolnostojący, Podgórska Wola, 162 m kw. – cena 490 tys., stawka: 3000 zł/ m kw.
8) Dom wolnostojący, Gliwice, 167 metrów – cena 470 tys, stawka – 2800 zł

Teresa Michniak
Doradca ds. Nieruchomości i Analityk WGN

Comments are closed.

WGN - Nieruchomości sp. z o.o., ul. Ruska 22, 50-079 Wrocław, tel. 71 377 84 00