Domy na sprzedaż

Od 3 tys. zł za metr kwadratowy do nawet kilkunastu – taka jest rozpiętość cenowa domów jednorodzinnych na największych rynkach mieszkaniowych w Polsce – we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. Najdroższe są śródmiejskie lokalizacje willowe, a więc dobrze skomunikowane enklawy w miastach gwarantujące ciszę i spokój. Najtańsze są dzielnice peryferyjne i miejscowości satelickie.

Jakie domy budują i kupują obecnie Polacy? Na tym rynku widzimy spore przeobrażenia. Obecnie klienci preferują domy stosunkowo niewielkie, tzn. do około 130 – 140 mkw. W ofercie firm deweloperskich i projektantów zdarzają się też domy mniejsze, kompaktowe – nawet do 100 mkw. Popularnością cieszą się domy parterowe, a w miastach zabudowa szeregowa. Z kolei klienci rzadziej budują domy kilkukondygnacyjne, duże, tzw. wielopokoleniowe. Te są częściej realizowane w segmencie premium, jako nieruchomości luksusowe, typu willa, posiadłość.

Budujący nadal preferują tradycyjną technologię murowaną, rośnie zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami – m.in. w zakresie energii. Na wyceny domów wpływ ma rodzaj ogrzewania. Jeśli np. pochodzi z pompy ciepła, oczywiście zwiększa to wartość nieruchomości. Polskie domy rzadko kiedy są podpiwniczone. Szacuje się, że nie więcej niż 15 proc. ma piwnice.

Dzielnice willowe na topie

Średnie ceny domów jednorodzinnych w Krakowie i Wrocławiu wynoszą około 4,5 – 5 tys. zł, w Warszawie 6 – 6,5 tys. zł. Na nieruchomościowej mapie dużych miast wyróżniają się zwłaszcza wspomniane wcześniej dzielnice willowe w dużych miastach, tzw. zielone enklawy. Są to bardzo prestiżowe, ładne rejony miast, które jednak nie mieszczą się na dalekich peryferiach. Są to dzielnice nieźle skomunikowane, które z jednej strony dają szansę, w atrakcyjnym przyrodniczo i rekreacyjnie otoczeniu odpocząć od miejskiego gwaru, ale z drugiej pozwalają zachować z nimi „kontakt”.

Każde ze wspomnianych miast ma takie osiedla. We Wrocławiu możemy wskazać na rejon Wielkiej Wyspy – Biskupin, Sępolno, także Zacisze, Zalesie i Karłowice. Ceny zwłaszcza nieruchomości o podwyższonym standardzie lub charakterze zabytkowym mogą osiągać wyceny nawet wielokrotnie wyższe od stawek średnich. Mogą sięgać nawet i 20 tys. zł/, Przykładem nieruchomości tak wysoko wycenionej jest jedna z posiadłości na wrocławskim Zalesiu, a więc jednym z willowych osiedli miasta.

W Warszawie średnie ceny metra kwadratowego domu jednorodzinnego wynoszą tu około 5 – 6 tys. zł., natomiast w dzielnicach willowych są one znacznie wyższe. Do najbardziej topowych dzielnic willowych miasta należy Wawer a tu zwłaszcza Anin i Międzylesie oraz Wilanów. 2,5 mln zł to cena nowego domu jednorodzinnego o powierzchni 350 mkw. w Wilanowie. Tu stawka za metr kwadratowy wynosi 7 tys. zł.

W Aninie dom o powierzchni 210 mkw., zlokalizowany w tym miejscu, niedaleko Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. stylizowany na dworek szlachecki, wystawiono na sprzedaż w cenie ponad 2 mln zł. Stawka za metr kwadratowy w tym przypadku wynosi aż 10 tys. Aż 29 tys. zł to cena metra kwadratowego rezydencji w lokalizacji Warszawa – Pyry. Cena za 226 mkw. wynosi ponad 6,5 mln zł.

W Krakowie topowe rejony to na pewno Wola Justowska czy też Olsza. Przykładowa oferta to 180 – metrowy dom w lokalizacji Olsza, wyceniony na ponad 1,3 mln zł. Cena metra kwadratowego wynosi w tym przypadku 7000 zł.

Jeśli chodzi o najtańsze wielkomiejskie lokalizacje – z pewnością należą do nich rejony peryferyjne wielkich miast i miejscowości satelickie. W Krakowie i Wrocławiu w takich lokalizacjach znajdziemy nieruchomości w cenach 3 – 3,5 tys. zł/mkw. W Warszawie są to ceny 4 – 5 tys. zł/mkw. Stawki bardzo mocno spadają na rogatkach dużych miast. Już w miejscowościach satelickich można znaleźć nieruchomości nawet poniżej 3 tys. zł/mkw. Są to przeciętne ceny dla domów jednorodzinnych, jakie spotykamy w małych i średnich miastach w Polsce.

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN

Comments are closed.

WGN - Nieruchomości sp. z o.o., ul. Ruska 22, 50-079 Wrocław, tel. 71 377 84 00