Domy na sprzedaż

190Gdybyśmy mieli porównać domy budowane jeszcze kilkanaście lat temu do tych, które powstają dzisiaj, od razu dostrzeglibyśmy duże różnice. Obecnie do budowy domów używane są zupełnie inne materiały budowlane, niż dawniej. Obecnie większy nacisk kładziony jest na to, z czego ów materiały są wykonane. Ważna jest zarówno ich wytrzymałość, jak również ekologia.

W nowoczesnym budownictwie uwagę zwraca się nie tylko na pochodzenie materiałów budowlanych, ale i techniki łączenia ich ze sobą. Niezwykle ważne miejsce zajmują również nowe technologie. To dzięki nim możemy stworzyć nie tylko ekologiczny, ale również energooszczędny dom.

Rosnącą popularnością cieszy się budownictwo pasywne. Budynki wznoszone w tym standardzie wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych. Do ich budowy wykorzystywane są nowoczesne, stalowe konstrukcje i płyty warstwowe. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo dobrą wentylację, a także szczelność stolarki okiennej i drzwiowej.
Ponadto podczas budowy domu pasywnego stosuje się liczne rozwiązania technologiczne, za pomocą których możemy w znacznym stopniu ograniczyć zużycie energii. O jakiej oszczędności mówimy? Statystyki pokazują, że dom pasywny, w odróżnieniu od zwykłego domu, tj. budowanego bez użycia nowoczesnych technologii, może zapewnić nam nawet ośmiokrotnie niższe rachunki. Skąd taka różnica? W tradycyjnych domach, budowanych według obowiązujących w przepisach norm, zapotrzebowanie na energię może wynieść nawet 120 kWh/(m²·rok). W domach pasywnych zapotrzebowanie to jest znacznie niższe, i może wynieść nawet poniżej 15 kWh/(m²·rok). Jak widać, różnica jest diametralna.
Ile jednak musielibyśmy zapłacić, aby stać się właścicielem takiego energooszczędnego domu? Koszty budowy w budownictwie pasywnym w naszym kraju to średnio 10-15 procent więcej, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Oczywiście bardzo ważne jest właściwe zaprojektowanie domu przed jego budową. W przeciwnym wypadku koszty budowy mogą znacznie się zwiększyć, a sam dom może nie przynosić oczekiwanych oszczędności.
W 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) postanowił uruchomić program dopłat dla domów budowanych w technologii pasywnej.

184

Budynki modułowe to kolejny przykład nowoczesnego budownictwa. Do ich budowy wykorzystuje się gotowe prefabrykaty. Takie rozwiązanie umożliwia połączenie ze sobą kilkudziesięciu modułów w bardzo krótkim czasie. Połączenia te mogą być tworzone zarówno poziomo, jak i pionowo. Dzięki takiemu rozwiązaniu w krótkim czasie można wybudować kilkupiętrowy budynek. Cały proces budowy przebiega więc szybko i sprawnie, gdyż jest nieskomplikowany. Wystarczy przygotować teren pod budowę, wylać fundamenty a następnie przystąpić do montażu prefabrykatów. Ten rodzaj budownictwa ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Ci pierwsi zarzucają budynkom modułowym niski standard i zły sposób odprowadzania na zewnątrz wilgoci. To z kolei powoduje zwiększenie rachunków i konieczność stałej i samodzielnej wentylacji pomieszczeń. Zwolennicy tego typu nieruchomości wskazują na krótki czas budowy połączony z niskimi kosztami. Dzięki temu w szybkim czasie może powstać osiedle, które będzie mogło zaproponować przyszłym mieszkańcom relatywnie niższe ceny za mieszkania. Ponadto budownictwo modułowe sprawdza się świetnie w przypadku budowy biur, pawilonów handlowych, szkół i przedszkoli. Umożliwia bowiem szybkie wybudowanie obiektów komercyjnych, przy zachowaniu niższych kosztów. Dzięki temu większa liczba inwestorów może podjąć się budowy własnego budynku.

Jak widać, nowoczesne budownictwo przynosi nam coraz to nowsze rozwiązania. Podczas wykonywania własnego projektu możemy wybrać, czy zależy nam bardziej na minimalizacji kosztów i szybkiej budowie, czy też wolimy zapłacić nieco więcej na początku, by później dom przynosił nam stałe oszczędności na długie lata.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Comments are closed.

WGN - Nieruchomości sp. z o.o., ul. Ruska 22, 50-079 Wrocław, tel. 71 377 84 00