Domy na sprzedaż

Niecałe 2800 zł – tyle przeciętnie kosztuje obecnie budowa metra kwadratowego domu jednorodzinnego w stanie deweloperskim. Od początku roku ceny robocizny na rynku budowlanym poszły do góry o 3,6 proc. natomiast w szczycie sezonu budowlanego mogą zdrożeć o kolejne 6 do 8 proc. Najwyższe wzrosty spodziewane są w przyszłym roku.

Takie dane dostarcza barometr cen usług budowlanych portalu wielkiebudowanie.pl. Od stycznia najbardziej – o 5,5 proc. zdrożały prace na zewnątrz budynków, jeśli chodzi o wykończeniówkę – ta podrożała o 3,4 proc.

Obecnie szacunkowe koszty budowy domy w stanie deweloperskim wynoszą niecałe 2800 zł/ mkw. , w tym nieco ponad 700 zł to robocizna. Jeśli chodzi o stan surowy zamknięty – tu ceny są niższe i wynoszą 1800 zł od metra, a zawarta w tym robocizna kosztuje 500 zł/ mkw.

Największy wpływ na koszt budowy mają ceny materiałów budowlanych oraz przyjęta technologia. Stanowią one od 60% – 70% całości inwestycji. Jednocześnie jednak zaznaczają, że mylne jest pojęcie, że można sporo zaoszczędzić na budowie system gospodarczym. Stosowanie materiałów do wnoszenia ścian powszechnie uważanych za najtańsze nie przekłada na najniższy koszt wykonania z nich gotowej ściany. Najtańsze materiały wymagają zwykle więcej robocizny, co generuje wyższe koszty.
Jeśli chodzi o roboty wykończeniowe większość typowych prac najtańsza jest na tzw. ścianie wschodniej i w woj. lubuskim. Najdrożej za robociznę zapłacisz natomiast na Mazowszu, w Wielkopolsce, na Pomorzu i Dolnym Śląsku.

Rozpiętość cenowa między regionami jest znaczna. Przykładowo: układanie płytek w woj. mazowieckim kosztuje średnio 54 zł za metr kwadratowy. Najtaniej jest na Kielecczyźnie, gdzie metr kafelkowania wycenia się przeciętnie na 43 zł, a więc niżej o 20 proc.
Do najdroższych usług budowlanych należy montaż WC, wyceniany na 80 zł za sztukę. Średni koszt położenia metra kwadratowego paneli podłogowych wynosi 15 zł netto/ mkw., natomiast gładzi 17 zł. Koszt wykonania posadzki i wylewki to średnio w skali całego kraju 12 zł/ mkw. Montaż płyt gipsowo – kartonowych kosztuje przeciętnie 39 zł od metra, a parkiety 56 zł/ mkw. Za malowanie należy średnio zapłacić 8 zł/ mkw. a za metr kwadratowy położonych płytek – 49 zł.

Eksperci portalu wielkiebudowanie.pl podkreślają, że nie warto czekać z decyzją o rozpoczęciu budowy. Druga połowa roku może przynieść bowiem znaczne podwyżki cen robocizny – nawet o 6 do 8 proc. Wszystko w związku z uruchomieniem inwestycji publicznych, współfinansowanych z nowej perspektywy UE. Na wzrost cen wpływ mają także niedobory kadrowe. Brakuje fachowców – przede wszystkim murarzy, zbrojarzy, cieśli, wykończeniowców i tynkarzy.
Dane dotyczące podaży w budownictwie mieszkaniowym, wskazują zwłaszcza na bardzo dużą aktywność deweloperów. W pierwszym kwartale odnotowano ogromny skok liczby mieszkań gotowych. Firmy deweloperskie oddały do użytkowania 17193 mieszkań – aż o 53,7% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r.

Nieznacznie natomiast przyhamowało budownictwo indywidualne. Inwestorzy indywidualni w okresie styczeń-marzec oddali do użytkowania 18733 mieszkania, tj. o 4,8% mniej niż przed rokiem.
Ogólnie I kw. 2016 w budownictwie przyniósł zarówno wzrost mieszkań oddanych, jak i tych, których budowę rozpoczęto oraz mieszkań z wydanym pozwoleniem na budowę.

W ciągu trzech miesięcy roku oddano do użytkowania 37313 mieszkań, tj. o 17,7% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. Wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 42183 mieszkań, tj. o 9,7% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 34306, o 7,9% .

 

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Comments are closed.

Next Post
»

WGN - Nieruchomości sp. z o.o., ul. Ruska 22, 50-079 Wrocław, tel. 71 377 84 00