Domy na sprzedaż

Kilka – kilkanaście milionów – to przedział cenowy za kamienice do remontu. Nieruchomości tego typu z racji dużego potencjału, są na celowniku inwestorów. Często bardzo dobre lokalizacje sprawiają, że kamienice mogą z powodzeniem pełnić nowe funkcje – hotelowe, biurowe, apartamentowe.

Najdroższymi rynkami są oczywiście duże miasta. Inwestorzy mocno rywalizują tu o atrakcyjne lokalizacje, a właśnie kamienice w centrach dają na to szansę. Stąd mnożące się projekty rewitalizacji, gruntownych remontów i dostosowania do nowych funkcji.

Przykłady takich działań znajdziemy w każdym z wiodących miast. We Wrocławiu wśród wielu podobnych inwestycji jest m.in. projekt i2 Development, który odnowił dwie zabytkowe kamienice w ścisłym centrum, przy ul. Piłsudskiego. Obecnie są tam mieszkania o podwyższonym standardzie. W innych miastach można wskazać wiele podobnych projektów. W Warszawie będzie to choćby jedna z najbardziej reprezentacyjnych – czyli Kamienica Ordynacka bądź kamienice przy Foksal 13/15 – projekt Ghelamco.

Ceny całych budynków typu kamienice są bardzo mocno zróżnicowane – zalezą od stanu technicznego nieruchomości, jej lokalizacji, umiejscowienia w niej działających obiektów – np. hotelowych, restauracji, biur itp. W największych miastach Polski gruntownie wyremontowane, świetnie położone kamienice mogą kosztować nawet kilkadziesiąt milionów złotych i więcej – oczywiście mowa o najlepszych, reprezentacyjnych obiektach. Ceny nieruchomości do remontu w przypadku budynków o wysokim potencjale zaczynają się od około 7 – 10 mln.

Luksusowa, wyremontowana, zabytkowa kamienica w Gdańsku – na starówce , w której mieści się pięciogwiazdkowy hotel, została wystawiona na sprzedaż za 14 mln zł. Nieruchomość ma 500 mkw., a więc cena za metr kwadratowy wynosi aż ponad 27 tysięcy złotych.

We Wrocławiu kamienica zlokalizowana na Starym Mieście, zaledwie kilkaset metrów od Rynku została wystawiona na sprzedaż za 7 mln zł. Budynek ma 654 mkw., co daje cenę metra wynoszącą ponad 10 tys.
W mniejszych miastach popyt na kamienice a więc i ceny są znacznie niższe. Z danych WGN wynika, że za nieruchomość do remontu trzeba tu zapłacić przynajmniej 1,5 – 3 mln zł.

Przykładowe oferty:
– 2,6 mln zł to cena ofertowa sprzedaży zabytkowej kamienicy do remontu w Kłodzku. Powierzchnia użytkowa tej nieruchomości wynosi 1500 mkw.
– kamienica w Lesznie, 2500 mkw., jeden z oferentów oczekuje 2,35 mln zł. Kamienica o powierzchni 1600 mkw., zlokalizowana w centrum Kudowy – Zdroju została wyceniona na blisko 5 mln zł.

Popyt na mieszkania w starych murach

Duże zainteresowanie deweloperów budynkami typu kamienice wynika nie tylko z ich potencjału i ogólnej koniunktury na rynku nieruchomości komercyjnych, ale i z faktu, że kupujący mieszkania doceniają stare, zabytkowe mury. Można nawet mówić o pewnej modzie na takie nieruchomości – m.in. duże okna, wysokie sufity, zazwyczaj duże mieszkania, ciekawe elewacje, no i ten specyficzny histroryczno – zabytkowy charakter. Te same elementy doceniają firmy, które wybierają kamienice na siedziby swych biur.

Mieszkania w kamienicy w bardzo dobrych lokalizacjach na rynku wtórnym należą do najdroższych w Polsce – o ile stan budynku jest przyzwoity. Za mieszkanie we Wrocławiu w kamienicy zlokalizowanej bezpośrednio przy płycie Rynku trzeba zapłacić około 14 tys. zł. Średnia cenowa dla Starego Miasta wynosi natomiast około 8-9 tys. zł/mkw. W Krakowie jest to ponad 10 tys., natomiast na warszawskim Śródmieściu średnie stawki wynoszą około 11 – 12 tys. zł/mkw.

Wyzwania inwestycyjne

Inwestorzy poszukują przede wszystkim nieruchomości tanich, a więc do remontu. To bardzo dobry trend, na którym korzystają same miasta. Miejskie programy renowacji kamienic, co prawda działają, ale tempo tych rewitalizacji jest raczej bardzo wolne.

Inwestycja w kamienicę to ambitne przedsięwzięcie, głównie dlatego że do ceny zakupu trzeba doliczyć kolejne często drugie tyle albo i wielokrotnie więcej. – jeśli nieruchomość wymaga remontu. Ciężko dobrze oszacować koszty.

Należy też pamiętać o zabytkowym/historycznym charakterze takich nieruchomości. Potencjalna ochrona konserwatora może wydłużyć cały proces inwestycyjny i zwiększyć koszty. Inwestor musi się liczyć ze zdaniem konserwatora zabytków i przeprowadzać remont zgodnie z jego wytycznymi. Konieczność np. użycia specyficznych materiałów odbije się na kosztach.

Dagmara Komarnicka
Dział Analiz WGN

Comments are closed.

WGN 2, ul. Ruska 22/15, 50-079 Wrocław, Polska, tel. 71 337 84 15