Domy na sprzedaż

Duże miasta mają swoje dzielnice willowe, cechujące się prestiżowym charakterem i często także starszą, zabytkową zabudowę. Nie każde osiedle domów jednorodzinnych zasługuje jednak na miano dzielnicy willowej. Tzw. zielone enklawy muszą spełniać określone warunki.

O co chodzi? Chyba każdy, kto żyje w dużym mieście, chciałby mieszkać w takim rejonie, który z jednej strony daje komfort przedmieścia a nawet małej wsi, ale z drugiej mieści się też na obszarze miasta i jest z innymi rejonami świetnie skomunikowany.

Takie właśnie zalety powinny mieć prawdziwe osiedla willowe – a więc: z jednej strony oferować ciszę i spokój, odpoczynek od gwaru, hałasu i tłoku centrum, z drugiej jednak strony osiedla te powinny gwarantować w miarę szybki dojazd do centralnych rejonów miast. Tzw. miejskie enklawy to więc specyficzne lokalizacje, które nie są zbyt oddalone. Nie mówimy więc o przedmieściach. Za to wyróżniają się one pięknym otoczeniem terenów zielonych, rekreacyjnych, sportowych i przyrodniczych.

W każdym dużym mieście kraju znajdziemy takie lokalizacje. W Warszawie miano dzielnicy willowej ma Wilanów, także Mokotów oraz rejony podwarszawskie – m.in. Magdalenka, Sękocin, Konstancin – Jeziorna. W Krakowie należy wskazać m.in. na Wolę Justowską, Olszę, Salwator. We Wrocławiu będzie to m.in. Zacisze/Zalesie, Karłowice, Oporów, a w Poznaniu m.in. Sołacz.

Osiedla willowe są drogie, a nawet bardzo drogie. Ceny domów w takich lokalizacjach znacznie przewyższają stawki średnie. W zabudowie dominuje albo nowoczesne budownictwo, albo obiekty starsze o charakterze historyczno – zabytkowym. Te – po wyremontowaniu – stają się nieruchomościami prestiżowymi.

Co rozumiemy pod pojęciem willa?

Żadnych „przepisów” w tym zakresie nie ma – willa to po prostu duży, reprezentacyjny dom, zlokalizowany na dużej, zadbanej działce. Co znaczy dziś określenie duży? Jeszcze kilkanaście lat temu budowano sporo domów wielopokoleniowych, a więc kilkukondygnacyjnych, o powierzchniach wynoszących przynajmniej 200 mkw. Dziś takie formaty są mniej popularne, natomiast wzięciem cieszą się projekty małe, nawet kompaktowe oraz parterowe. Obecnie średnia wielkość nowopowstałych domów ma zazwyczaj około 120 – 130 mkw. Zdarzają się też realizacje jeszcze mniejsze.

Nie oznacza to, że posiadłości są w odwrocie. Można powiedzieć nawet, że wręcz przeciwnie. Widzimy wyraźnie większe przypisanie dużych powierzchni projektom o podwyższonym standardzie. Willa powinna mieć mieć szeroki, przestronny hol, podwyższone sufity, zwłaszcza w salonie, kilka kondygnacji z łazienkami, taras z wyjściem na ogród, szerokie przeszklenia z salonu gwarantujące widok na zieleń i dostęp naturalnego światła. Wille powinny mieć też pomieszczenia do różnego rodzaju aktywności – np. gabinet do pracy, salonik telewizyjny itp.

Ile za willę?

Osoba, która chciałaby zakupić przynajmniej 200 – metrową nieruchomość tego typu w jednej z prestiżowych dzielnic wiodących miast kraju, powinna szykować przynajmniej około 1,3 – 1,5 mln zł. Jak już wspomnieliśmy – ceny są znacznie wyższe niż średnie dla domów jednorodzinnych. W skali całego kraju średnie stawki wynosząca obecnie około 2500 – 3000 zł/mkw., w dużych miastach jest drożej – na poziomie 4 – 4,5 tys. zł, jednak w przypadku nieruchomości z wyższej pułki w świetnych lokalizacjach średnie stawki wynoszą około 7 tys. zł/mkw. Obiekty najbardziej luksusowe mogą kosztować jednak znacznie więcej.

Kilka przykładowych ofert: luksusową willę na Zaciszu we Wrocławiu wyceniono na blisko 4 mln zł za 220 mkw., co daje stawkę wynoszącą ponad 18 tys. zł/mkw. Inna oferta z wrocławskiego Zacisza to 280 – metrowa posiadłość w cenie blisko 2,5 mln zł. Z kolei za willę z 2009 roku na Oporowie trzeba będzie zapłacić po ponad 8000 zł/mkw.

W Krakowie prestiżową dzielnicą willową jest Wola Justowska. Tu spotkamy dużą liczbę nieruchomości wycenianych znacznie powyżej miliona złotych. Cechy miejskiej enklawy mają też Salwator oraz Olsza w dzielnicy Prądnik Czerwony. Za 180 metrowy dom z lat 80′ ubiegłego wieku trzeba będzie zapłacić około 1,3 mln zł, co daje stawkę wynoszącą 7000 zł/mkw.

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN

Comments are closed.

WGN 2, ul. Ruska 22/15, 50-079 Wrocław, Polska, tel. 71 337 84 15