Domy na sprzedaż

127W atrakcyjnych lokalizacjach nieruchomości są zwykle droższe od mieszkań i domów o podobnym standardzie, ale nie położonych w pięknym otoczeniu. Przeanalizowaliśmy ile musimy zapłacić za nieruchomość w malowniczej górskiej okolicy. Za metr kwadratowy własnego domu w miejscowościach turystycznych takich jak Kudowa Zdrój bądź Polanica – Zdrój trzeba przeciętnie zapłacić około 4 tys. zł. (o 30 proc. więcej niż średnia cena dla całego regionu). W miejscowościach mniej znanych – można również znaleźć oferty zdecydowanie poniżej średnich stawek. Wszystko zależy od lokalizacji i kondycji nieruchomości.

W województwie małopolskim średnie ceny metra kwadratowego domu w WGN wynoszą około 3500 zł za metr kwadratowy. Natomiast nieruchomości w górach, szczególnie z rynku pierwotnego mogą uzyskiwać ceny wyższe nawet o prawie połowę. W przypadku kiedy nieruchomość traktowana jest przez sprzedającego jako obiekt, który może być wykorzystany pod inwestycje (np. na wynajem) to jego wycena będzie oczywiście wyższa. W związku z tym w powiatach górskich widzimy dużą rozpiętość cenową: wysokie stawki dotyczą najczęściej nieruchomości w znanych miejscowościach, oczywiście wyżej wyceniane są też te domy, które prezentują wysoki standard. Na przykład w Pieninach Spiskich, w powiecie nowotarskim, drewniany dom, nawiązujący architekturą do stylu tatrzańskiego, położony na górskim zboczu wyceniono na 5200 zł za metr kwadratowy. Sprzedający zaznacza, że nieruchomość położona jest blisko atrakcji turystycznych, takich jak Trzy Korony, zamek Niedzicki, Czorśztyński.

W górach rynek nieruchomości jest bardzo zróżnicowany pod kątem cen i oprócz domów drogich, znajdziemy również nieruchomości bardzo tanie. Również w lokalizacjach znanych i uważanych za atrakcyjne turystycznie. Będą to jednak domy o dużo gorszym stanie technicznym. Przykładowo, dom do generalnego remontu w Kudowie Zdroju, położony w odległości około 2 km od centrum, wystawiony został na sprzedaż w cenie 1500 zł za metr kwadratowy. W Bystrzycy Kłodzkiej niedaleko Czarnej Góry, nieruchomość do remontu wyceniona została na 1300 zł za metr kwadratowy.

W województwie dolnośląskim mamy oferty choćby ze znanej z turystyki Polanicy – Zdroju. Nieruchomości w tym kurorcie wśród ofert WGN są wyceniane z reguły powyżej średniej cenowej dla całego rynku. Pośród najdroższych ofert mamy dom wolnostojący, o wysokim standardzie, położony na kameralnym nowym osiedlu domów. Cena domu wynosi 1,3 mln zł, czyli 8400 zł za metr kwadratowy. Nieruchomości w tej lokalizacji generalnie wyceniane są wysoko, a ponadto nie brak ofert, które mogą być traktowane w kategoriach inwestycyjnych. Przykładowo, duży wielorodzinny dom, funkcjonujący również jako pensjonat, w którego skład wchodzą 4 całkowicie niezależne mieszkania z tarasami, wyceniony został na 1,3 mln zł gdzie cena za metr kwadratowy wynosi 4500 zł. Również w Kudowie Zdroju znajdziemy nieruchomości o wysokim standardzie, atrakcyjnie położone i również wysoko wyceniane. Zlokalizowany w centrum, nowy dom mamy w cenie 4000. zł za metr kwadratowy.
Średnia cenowa ofert sprzedaży domów w WGN dla Dolnego Śląska wynosi niecałe 3000 zł od metra.

Domy w górach charakteryzują się dużym zróżnicowaniem zarówno pod kątem ofert, jak i cen. Najbardziej atrakcyjne to te nowsze lub ewentualnie po remoncie a także zlokalizowane w centrach. Kosztują one zwykle o kilkadziesiąt procent więcej od cen średnich. Na przeciwstawnym biegunie mamy również nieruchomości o bardzo niskich cenach, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, nie kojarzonych bezpośrednio z turystyką.
Ponadto spory segment tego rynku stanowią pensjonaty czy apartamenty, sprzedawane przede wszystkim z myślą o kliencie inwestycyjnym. Nie możemy narzekać na brak tego typu ofert. I tak, w Zakopanem, za metr kwadratowy apartamentu, trzeba zapłacić przeciętnie 9500 zł.

Marcin Moneta / Dział Analiz WGN

 

Comments are closed.

WGN - Nieruchomości sp. z o.o., ul. Ruska 22, 50-079 Wrocław, tel. 71 377 84 00