Domy na sprzedaż

220Domy budowane w systemie gospodarczym zyskują coraz większą popularność. W Polsce jest to podstawowa budowa domów jednorodzinnych. Specjaliści szacują, że tą metodą w naszym kraju powstaje około połowa wszystkich domów.

Budowanie domów w systemie gospodarczym ma jedną, podstawową zaletę. Pochłania znacznie mniej finansów, niż dom budowany kompleksowo przez jedną firmę budowlaną. Różnice w cenie są zauważalne, mogą bowiem wynieść nawet około 20 procent. Im więc kosztowniejsza nasza inwestycja, tym większą kwotę możemy zaoszczędzić dzięki wybraniu budowy domu w systemie gospodarczym.

Budownictwo w systemie gospodarczym to inaczej budownictwo indywidualne. Właściciel domu samodzielnie kupuje wszelkie materiały budowlane. Lżejsze prace (lub po prostu takie, na zakresie których się zna), właściciel domu realizuje sam, często z pomocą najbliższej rodziny. Firmom zewnętrznym zleca natomiast wykonanie cięższych i bardziej niebezpiecznych prac, jak np. położenie płytek dachowych lub elewacji. Co więcej, przy tej metodzie budowania domów kwitnie czarny rynek. Ich właścicielom często nie zależy bowiem na fakturach.

Zdecydowanie częściej wolą zatrudnić specjalistów, którzy nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej, którzy za ustaloną kwotę wykonują dla nich określony zakres prac. Ich usługi są bowiem tańsze, niż mogłyby to zaproponować firmy. W takim przypadku inwestor nie martwi się wadliwym wykonaniem i brakiem ewentualnych reklamacji, ponieważ najczęściej proces postępu prac nadzoruje samodzielnie. Jeśli coś wymaga poprawki, na bieżąco informuje o tym wykonawców. Większość wynagrodzenia jest ich również wypłacana dopiero po zakończeniu prac i gruntownej weryfikacji stanu wykonania poszczególnych elementów. Co więcej, pracownicy tacy często opierają się na systemie poleceń, zadowolenie klienta jest więc dla nich ważne, w związku z czym często przyjmują również reklamacje, jak normalna firma.

101

Zaletą budowania domu we własnym zakresie jest również dokładniejsze poznanie wszystkich materiałów oraz cen na rynku. W sytuacji, gdy zlecamy wykonanie firmie zewnętrznej, przedstawia nam ona gotowy kosztorys. Ceny w nim są często zaokrąglane w górę, zawierają również robociznę, w związku z czym musimy liczyć się z większymi kosztami.

W sytuacji, gdy sami poszukujemy najtańszych (lub najbardziej odpowiadających nam jakościowo) materiałów, możemy znacząco obniżyć koszty zakupu materiałów budowlanych. Co więcej, w tej chwili hurtownie są otwarte na współpracę z osobami prywatnymi. Zamawiając więc większą ilość danego produktu możemy więc pokusić się o negocjowanie atrakcyjnego rabatu. Dzięki temu możemy zaoszczędzić w sumie około 10 procent na zakupie materiałów budowlanych. Jeśli ich koszt wyniesie w sumie na przykład 250 tysięcy złotych, to w naszych portfelach pozostaje 25 tysięcy złotych. Co więcej, decydując się na samodzielny zakup wszystkich materiałów, mamy większy wpływ na to, jak w ostateczności będzie wyglądał nasz dom. Wszystkie materiały kupujemy według własnych preferencji, a nie gustu firmy zewnętrznej, która zazwyczaj kupuje produkty w tych samych hurtowniach, w których ma stały, wysoki rabat. Jeśli nie jesteśmy zbyt dobrze zorientowani w temacie materiałów budowlanych, nie zniechęcajmy się.

W internecie istnieje obecnie mnóstwo forów i profesjonalnych stron internetowych poświęconych samodzielnemu budownictwu. Znajdziemy więc na nich przydatne informacje i potrzebne wsparcie merytoryczne innych budujących oraz specjalistów.

Oczywiście decydując się na samodzielną budowę musimy pamiętać o ryzyku, jakie to ze sobą niesie. Osoby budujące domy jednorodzinne w systemie gospodarczym często za największe jego wady uznają problem związany z czasem. Brak znajomości tematu a także konieczność zasięgania informacji na temat wszystkich materiałów budowlanych przed ich zakupem znacząco wydłuża czas budowy. Problematyczne są również sytuacje, kiedy dokonamy zakupu złego towaru. Musimy wówczas negocjować ze sklepem jego zwrot lub wymianę na inny. Często także prywatnym inwestorom ciężko jest ocenić, jaką ilość danego materiału budowlanego będą potrzebowali. W efekcie kupują produkty na zapas, których potem często nie mogą już zwrócić.

Budowanie domów w systemie gospodarczym jest więc niewskazane w przypadku osób, które kompletnie nie znają się na budowie domów. Jeśli jednak posiadamy pewną wiedzę, umiejętności i przede wszystkim zapał do ciężkiej pracy, jest to dla nas doskonała szansa by nie tylko zaoszczędzić sporo gotówki, ale również móc poczuć dumę z samodzielnego wykonania, kiedy nasz dom zostanie już ukończony i oddany do użytku.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Comments are closed.

WGN - Nieruchomości sp. z o.o., ul. Ruska 22, 50-079 Wrocław, tel. 71 377 84 00