Domy na sprzedaż

Osoby, które mogą zrealizować swoje marzenie o kupnie lub budowie własnego domu, stoją często przed długą drogą. Czeka je wiele formalności, rozliczeń finansowych i często nieprzewidzianych sytuacji. Na wstępie tej drogi przyszli właściciele domu będą musieli wybrać jego projekt.

Wybór projektu domu nie jest wcale tak prostą rzeczą, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim wybierając odpowiedni projekt powinniśmy zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń. Należy przemyśleć, ile pokoi potrzebujemy. Bardzo ważną kwestią jest również to, czy decydujemy się na projekt domu parterowego czy piętrowego. Czy potrzebny nam będzie dom podpiwniczony, czy może nie jest to dla nas istotne.

Funkcje domu.

Dobrym i popularnym sposobem określenia bryły budynku i rozkładu pomieszczeń jest podzielenie wnętrza domu na część dzienną i nocną. Na część dzienną mogą składać się: salon, kuchnia, gabinet, jadalnia, toaleta. W części nocnej można rozlokować sypialnie, pokój gościnny oraz łazienkę z toaletą.

Warto również z góry określić sobie, czy interesuje nas dom z wydzielonymi pokojami, czy wolimy otwartą przestrzeń z łączoną kuchnią i salonem bądź kuchnią i jadalnią.
Nie zapominajmy o pomieszczeniach gospodarczych, takich jak kotłownia czy pralnia. Warto zawczasu określić, w jakim miejscu mają się one znajdować.

Kiedy mamy już wizualizację naszego domu, możemy przejść krok dalej. Sprawdźmy, czy wybrany przez nas projekt składa się z niezbędnych części, tj. projektu architektoniczno-budowlanego, oraz drugiego – projektu zagospodarowania terenu.

Bardzo istotny jest również opis projektu domu. Architekt ma obowiązek wykonać część opisową projektu, która będzie zawierała m.in. informacje nt instalacji, materiałów jakie mają być użyte do budowy itp.

Kolejną istotną kwestią jest umieszczenie garażu. Czy lepiej zdecydować się na garaż w bryle budynku, czy może wysunięty z bryły. Garaż w bryle budynku z pewnością uczyni go bardziej kompaktowym, zmniejszy też koszty budowy nieruchomości i zajmie mniejszą część działki. Niemniej działkę oszczędzimy tu kosztem powierzchni domu. Z kolei garaż wysunięty z bryły pociąga za sobą wyższe koszty budowy i zabiera większy procent działki, jednak pozostawia więcej powierzchni w domu. Dodatkowo przestrzeń nad garażem może zostać zaadaptowana na przestronny taras. Istnieje jeszcze trzecia możliwość, czyli wybudowanie na działce wolnostojącego garażu.Wszystkie te rozwiązania maja swoje zalety i wady.

Kształt i wielkość działki jest bardzo ważna.

Na zakończenie należy wziąć pod uwagę wielkość i kształt działki. Dom, który będzie na niej posadowiony, powinien pozostawiać dla właścicieli również przestrzeń na zewnątrz. Również w tym przypadku musimy zastanowić się, czy pozostała część działki ma pełnić funkcję ozdobną, rekreacyjną, czy służyć nam wyłącznie przy spotkaniach towarzyskich, np. na grillu. Istotne jest również, czy będziemy mieli czas na pielęgnację ogrodu, regularne koszenie trawy, czy może wolimy ogród, który nie będzie wymagał zbyt wiele pracy, np. wyłożony kostką lub ozdobnymi kaflami.

Projekt domu ma spełniać nasze marzenia

Ważną kwestią jest także obecność tarasów lub balkonów w projekcie domu. Pełnią one funkcję użytkową i ozdobną, pociągają za sobą jednak dodatkowe koszty. Czasami są one dla niektórych zbędne, wtedy nie ma sensu inwestować w projekty domów z balkonami. W innych przypadkach konieczność umieszczenia w ścianie drzwi balkonowych zmniejsza powierzchnię ściany, na której można by ustawić meble itp. Wydaje się więc to błahą kwestią, a w rzeczywistości jest bardzo istotna.

Decydując się na współpracę z architektem zwróćmy uwagę na jego doświadczenie i portfolio. Na ile jest to możliwe, sprawdźmy jego dotychczasowe realizacje. Pozwolą nam one określić umiejętności oraz wiedzę architekta. Pamiętajmy, że powierzamy mu bardzo ważny i kosztowny projekt i każdy błąd lub nieprzewidziane sytuacje mogą generować dodatkowe koszty, wydłużenie czasu budowy i towarzyszący tym czynnikom stres, którego wolelibyśmy uniknąć.

Magdalena Paluch
Redaktor naczelna komercja24.pl

Comments are closed.

WGN - Nieruchomości sp. z o.o., ul. Ruska 22, 50-079 Wrocław, tel. 71 377 84 00