Domy na sprzedaż

92Poprawa koniunktury w mieszkaniówce, o której głośno mówią deweloperzy, na razie nie przekłada się na wyższe ceny materiałów budowlanych i robocizny. W szczycie sezonu wzrosty były umiarkowane, a teraz prawdopodobnie ceny będą spadać. Wysokie stawki dotyczą tylko niektórych robót wykończeniowych – parkieciarskich i glazurniczych.

CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH:

Jak wynika z danych Grupu PSB wzrosły ceny:
1) narzędzi i sprzętu budowlanego (+0,6%),
2) izolacji termicznych (+0,5%) i wodochronnych (+0,2%).

Spadły natomiast ceny jeśli chodzi o domy i inne nieruchomości :
3) ceny silikatów (-1,1%), pokryć i folii dachowych,
4) rynien (-1%),
5) chemii budowlanej (-0,8%),
6) gazobetonów (-0,7%),
7) suchej zabudowy (-0,6%) i mat. ściennych ceramicznych (-0,2%). W pozostałych grupach ceny nie zmieniły się.

W kategorii „inne” w sierpniu, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły ceny jeśli chodzi o domy i inne nieruchomości:
1) farb, lakierów i tapet (o blisko 6 %).

104

Poza tym spadły ceny:
1) instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji,
2) odwodnień, wentylacji (-0,7%) oraz cementu, wapna (-0,6%).
Nie zmieniły się ceny płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni, wyrobów stalowych, kostki brukowej oraz bram, ogrodzeń.
Jak więc widzimy, wyraźne wzrosty dotyczyły tylko niektórych materiałów „wykończeniowych”.

ROBOCIZNA:
O ile nie rosną bardzo ceny materiałów budowlanych dla nieruchomości typu domy, o tyle szczyt sezonu przyniósł wyraźne wzrosty cen robocizny. Od lipca do końca września, jak podaje portal wielkiebudowanie.pl ceny dla nieruchomości wzrosły o 5,4 proc., czyli o 0,7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Budowlanka odczuwa poprawę koniunktury, więcej inwestycji zwłaszcza publicznych, a zarazem widoczne są braki kadrowe.
Najwięcej za prace budowlane jeśli chodzi o domy i inne nieruchomości trzeba płacić w województwach – małopolskim i mazowieckim. Najniższe są ceny robocizny na ścianie wschodniej, Opolszczyźnie i w woj. lubuskim.

Jeśli chodzi o wykończenia jeśli chodzi o domy i inne nieruchomości  – tutaj wzrost cen nie jest tak wyraźny. We wrześniu stawki wzrosły o około 1 proc. Szczególne wzrosty dotyczą usług związanych z glazurą i parkietami. Ich ceny osiągnęły średnio w Polsce stawkę niemal 50 zł netto/ m2 i jest to najwyższa wartość w ostatnich 5 latach. Standardowe ceny występowały na usługi malarsko-szpachlarskie (malowanie – 8 zł za metr, gładź – 15 zł), montaż G-k czy położenie paneli podłogowych tutaj ceny były nawet nieznacznie niższe niż rok temu (39 zł/ m kw).

Eksperci rynku spodziewają się, że od października ceny za prace wykończeniowe jeśli chodzi o domy i inne nieruchomości  się ustabilizują, a niewykluczone, że mogą nawet lekko spadać. Co do pozostałych prac budowlanych, niewykluczone, że wysokie stawki utrzymają się nawet do końca roku.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Comments are closed.

WGN - Nieruchomości sp. z o.o., ul. Ruska 22, 50-079 Wrocław, tel. 71 377 84 00